Komunikacja Miejska we
 Wrocławiu

Tabor, którym jeździmy

Wieści
Trasy
Rozkłady jazdy
Ceny biletów
Remonty
Różności
Historia
Przyszłość
Linki
Codziennie nimi jeździmy, a tak mało o nich wiemy... Wrocławskie tramwaje i autobusy - jest ich aż osiemnaście typów, a wątpię, czy przeciętny Wrocławianin potrafiłby wymienić choć kilka...
Mam nadzieję, że dzięki tej krótkiej notce chociaż część z nas będzie wiedziała czym jeździ.

Po Wrocławiu poruszają się trzy typy tramwajów i czternaście typów autobusów (nie licząc tramwajów zabytkowych). Oto one:

Tramwaje:

Konstal 102N, 102Na
Przegubowe tramwaje stacjonujące w zajezdni IV na Borku. Odznaczają się charakterystyczną, obłą sylwetką. Jako wozy przegubowe kursują w jednowagonowych składach (chociaż w 1990 r. można było spotkać składy 2*102N kursujące na linii 17). Istnieją też dwa wozy przebudowane przez MPK na dwukierunkowe. Tu więcej na ten temat.

[Konstal 102N]
Konstal 102N
Konstal 105Na
Nieprzegubowe tramwaje stacjonujące we wszystkich zajezdniach tramwajowych we Wrocławiu. Zazwyczaj jeżdżą w dwuwagonowych składach. Wbrew pozorom ich konstrukcja wcale nie jest nowoczesna - ich rozwiązania konstrukcyjne pochodzą z końca lat trzydziestych (!) i bazują na dokumentacji amerykańskiego tramwaju PCC. Kilka z nich zostało niedawno radykalnie przebudowanych przez MPK, tak, że z oryginalnego wozu 105Na zostało właściwie tylko pudło (też nieco przerobione).

[Konstal 105Na]
Konstal 105Na

Autobusy:

Jelcz PR110
Dobrze znane krótkie autobusy. Jelcz PR110 (a wcześniej PR100) był produkowany na licencji francuskiej firmy Berliet. Od podobnego do niego Jelcza M11 różni się (optycznie) niższą podłogą i dodatkowym rzędem siedzeń z tyłu. Ostatni egzemplarz można znaleźć w zajezdni X przy ul. Tyskiej.

Jelcz M11
Dobrze znane krótkie autobusy, podobne z wyglądu do Jelcza PR110. Karoseria poddana została drobnym przeróbkom (na gorsze), ale wnętrze większym (układ napedowy Ikarus, nawiasem mówiąc też gorszy od tego z PR110). Stacjonują we wszystkich zajezdniach autobusowych MPK, kilka egzemplarzy ma też DLA.

[Jelcz 120M]
Jelcz 120M
Jelcz 120M, M120M
Zbliżone wyglądem do swoich poprzedników (zwłaszcza PR110), lecz zdecydowanie unowocześnione - wyposażone w nowoczesny silnik produkcji MAN. Na zewnątrz można je odróżnić po nieco innym kształcie przodu. Część z nich jest wyposażona w windy do podnoszenia wózków inwalidzkich. Mają 110 miejsc, w tym 34 siedzące. Stacjonują we wszystkich zajezdniach autobusowych MPK. Kilka egzemplarzy unowocześnionej wersji (M120M) - wyposażonej między innymi w nową, panoramiczną szybę z przodu, posiadają DLA.

[Jelcz 120M]
Jelcz 120M na Placu Dominikańskim
Jelcz L120
Wersja turystyczna autobusu Jelcz 120. Od miejskiej różni się przede wszystkim mniejszą liczbą drzwi (dwoje zamiast trojga) tudzież bardziej eleganckim wykończeniem wnętrza. Kilka egzemplarzy znajduje się w posiadaniu DLA.

[Jelcz L120]
Jelcz L120
Jelcz M121M, M121MB
Jeszcze bardziej unowocześniony model. Jelcz 121M jest autobusem niskopodłogowym. Wyróżniają się charakterystycznym żółtym kolorem. Kolejne serie rożnią się mniejszymi lub większymi szczegółami - ta ostatnia ma jeszcze bardziej obniżoną podłogę, panoramiczną przednią szybę, etc. Mają 100 miejsc, w tym 32 siedzące. Jest ich 63 egzemplarzy, stacjonujących we wszystkich zajezdniach autobusowych MPK.

[Jelcz M121MB]
Jelcz M121MB
Jelcz M180
W odróżnieniu od poprzednich modeli jest to autobus przegubowy, produkowany kilka lat temu przy współpracy z Volvo. We wrocławskim MPK jest 7 egzemplarzy tego modelu (z bodajże ośmiu wyprodukowanych łącznie), stacjonujących w zajezdniach VII przy ul. Grabiszyńskiej i IX przy ul. Obornickiej.

[Jelcz M180]
Jelcz M180 na bilecie
Jelcz M181M
Nowy model autobusu przegubowego produkowany przez zakłady Jelcz. Jest to autobus niskopodłogowy, podobny w wyglądzie do modelu 121M. Ma 160-180 miejsc, w tym 44 siedzące. Jedyny jego egzemplarz stacjonuje w zajezdni nr. IX przy ul. Obornickiej.

[Jelcz M181MB]
Jelcz M181MB
Ikarus 280
Dobrze znane węgierskie autobusy przegubowe. Ponieważ stanowią one zdecydowana większość jeśli chodzi o autobusy przegubowe, więc powinny być dobrze znane. Stacjonują we wszystkich zajezdniach autobusowych MPK, jak również DLA. Ich unowocześniona wersja jest reprezentowana przez dziesięć wozów, zakupionych w 1995 r. i stacjonujących obecnie w zajezdni nr. X przy ul. Tyskiej.

[Ikarus 280]
Ikarus 280
Ikarus 260
Nieprzegubowe autobusy Ikarus, podobne z wyglądu do Ikarusów 280. Kilkanaście sztuk posiadają Dolnośląskie Linie Autobusowe.

[Ikarus 260]
Ikarus 260
Ikarus 417
Przegubowy autobus niskopodłogowy. W odróżnieniu od niskopodłogowych Jelczy ma obniżoną podłogę na całej długości - silnik umieszczony jest pionowo z tyłu, i dlatego nie ma tylnego okna, po braku którego łatwo go rozpoznać. Jedyny zakupiony egzemplarz stacjonuje w zajezdni nr. VII przy ul. Grabiszyńskiej. Więcej zdjęć jest tu.

[Ikarus 417]
Ikarus 417
Volvo B10M
Nowe przegubowe autobusy produkowane w zakładach Volvo Bus Poland we Wrocławiu. Jak dotąd jest ich 20 egzemplarzy. Stacjonują obecnie w zajezdniach IX przy ul. Obornickiej i X przy ul. Tyskiej (do której przeniesiono je z zajezdni VII). Wydaje mi się, że kilka egzemplarzy pozostało też w zajezdni VII.

[Volvo B10M]
Volvo B10M
Volvo B10B
Kolejny produkt Volvo Bus Poland - tym razem autobus solo. Niedawno pojawiło się pierwsze kilkanaście egzemplarzy, do końca roku ma ich być bodajże 30. Wygląda na to, że wszystkie trafiły do zajezdni VII przy ul. Grabiszyńskiej. Wersja LE 6x2 która jeździ we Wrocławiu charakteryzuje się znaczną długością (większą od wersji podstawowej), dzięki czemu są wyraźnie pojemniejsze od przeciętnego autobusu solo (porównywalne z autobusami przegubowymi). Mają one poza tym obniżoną podłogę.

[Volvo B10B LE 6x2]
Volvo B10B LE 6x2
Autosan A1010M
Autobus solo posiadany przez DLA.

Autosan ...
Dolnośląskie Linie Autobusowe ostatnio kupiły autobus "mini" produkcji Autosana. Typ podam gdy go dokładniej obejrzę.

Mercedes
Dolnośląskie Linie Autobusowe mają w swojej kolekcji zajeżdżonych autobusów również jakiś stary model Mercedesa. Trudno jest mi powiedzieć jaki.

© Paweł Więcek <coven@vmh.net> Wszelkie prawa zastrzeżone.
URL tej strony: http://komunikacja.we.wroclawiu.net/tabor.html