Komunikacja Miejska we
 Wrocławiu

Kto jest kim...

Wieści
Trasy
Rozkłady jazdy
Ceny biletów
Remonty
Różności
Historia
Przyszłość
Linki
Jak wykazują obserwacje mieszkańcy Wrocławia (o przyjezdnych nie wspominając) mają dość mętne pojęcie o tym, kto czym się zajmuje i za co odpowiada jeśli chodzi o Komunikację Miejską we Wrocławiu. No i potem skutkuje to np. kierowaniem zażaleń pod niewłaściwy adres...
Mam nadzieję, że ta stroniczka chociaż trochę poprawi stan świadomości jej czytelników...

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK)
MPK jest głównym wrocławskim przewoźnikiem (obsługuje wszystkie linie z wyjątkiem kilkunastu linii autobusowych). Do jego zadań należą zatem przewożenie pasażerów i techniczna obsługa taboru (autobusów, tramwai i taboru technicznego) oraz torowisk i trakcji. Od lipca '96 jest spółką z o. o. (wcześniej było przedsiębiorstwem budżetowym) należącą do Miasta, a w przyszłości planowana jest jego prywatyzacja (gmina Wrocław zachować ma kontrolny pakiet akcji). Prywatyzacja części nie związanych z przewozem pasażerów (jak remonty torowisk) już się rozpoczęła.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Plac Solny 20, tel. 444421

Zarząd Dróg i Komunikacji (ZDiK)
ZDiK jest gminną jednostką koordynującą wszelkie sprawy dotyczące wrocławskich ulic i komunikacji miejskiej. Do jego zadań związanych z Komunikacją Miejską należą wytyczanie tras linii tramwajowych i autobusowych, ustalanie rozkładów jazdy, kontrola punktualności (naliczane są kary dla przewoźnika), a także utrzymanie przystanków tramwajowych i autobusowych. Od marca 1997 zajmuje się również kontrolą biletów.
Zarząd Dróg i Komunikacji, ul. Długa 49, tel. 555397

Rada Miejska miasta Wrocławia
Rada Miejska uchwala wszelkie przepisy dotyczące wrocławskiej komunikacji miejskiej - a więc w szczególności uprawnienia do darmowych przejazdów i ulg oraz ceny biletów. Projekty przedstawiane są przez Urząd Miasta.
Rada Miejska Wrocławia, Rynek-Sukiennice 9, tel. 441747
Urząd Miejski, pl. Nowy Targ 1, tel. 407000, 407050


Coven
Ja zaś nie mam nic wspólnego z tymi instytucjami i zajmuję się jedynie prowadzeniem tego informatora. Przez pewien czas współpracowałem przy jego tworzeniu z ZDiK, ale ta współpraca została zawieszona. Poza tym jestem niemalże fanatycznym miłośnikiem Komunikacji Miejskiej.
Paweł Więcek, e-mail: coven@vmh.net

© Paweł Więcek <coven@vmh.net> Wszelkie prawa zastrzeżone.
URL tej strony: http://komunikacja.we.wroclawiu.net/whoiswho.html