Komunikacja Miejska we
 Wrocławiu

Muzeum na szynach

Wieści
Trasy
Rozkłady jazdy
Ceny biletów
Remonty
Różności
Historia
Przyszłość
Linki
[Muzeum na szynach]
Zabytkowe tramwaje przed ZNT (zajezdnią 5)
Poniższy tekst został zaczerpnięty z "Kalendarza Wrocławskiego 1996", Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Wrocław 1995.
W oryginale nosił tytuł "Zabytki na szynach", a jego autor jest pracownikiem MPK, a zarazem prezesem Towarzystwa Miłośników Tramwajów.

Z okazji obchodzonych ostatnio jubileuszy takich jak 100 lecie tramwaju elektrycznego we Wrocławiu czy 50 lecie istnienia naszego MPK pracownicy tego przedsiębiorstwa przywrócili świetność kilku zabytkowym wozom tramwajowym, zarówno tym, co woziły pasażerów jak i tym, które służą do innych celów (są takie). W zajezdni tramwajowej na Krzykach zgromadzono tramwaje znane starszym wrocławianom. Oprócz "garażującego" tu "Jasia" z "Małgosią", na hali zajezdni zbudowanej w początku tego stulecia zajmują tory:

[Jaś i Małgosia]
"Jaś" i "Małgosia"
- Tramwaj L-H serii standard o nr 1142 w wersji kawiarenki o nazwie "Baba Jaga" (w tej chwili nosi numer 3, dopisek PW),
- Tramwaj L-H serii standard o nr 1192 jako wagon turystyczny,
Oba te wagony pochodzą z serii 232 wagonów budowanych w latach 1925-1929 specjalnie dla Wrocławia w zakładach Linke-Hoffman.
- wagon pasażerski typu "N" z 1951 roku pierwotnie jeżdżący w Warszawie, odbudowany w wersji w jakiej zakończył eksploatację w 1991 roku,

[Baba Jaga]
Kawiarenka tramwajowa "Baba Jaga"
- wagon pasażerski typu "N" z 1952 roku również podarunek z Warszawy odbudowany w wersji z końca lat sześćdziesiątych w kolorze kremowo-czerwonym z herbem obowiązującym do 1990 roku.
Wagony typu "N" produkowały zakłady Konstal w Chorzowie na bazie dokumentacji niemieckiego wagonu typu KSW (Kriegsstraßenbahnwagen).
- wagon LH - opryskiwacz chwastów z nr fabrycznym 1,
- wagon LH - szlifierka szyn z nr fabrycznym 2, oba wagony z końca lat dwudziestych,
- wagon BREMEN w wersji szlifierki szyn przebudowany w warsztacie MPK w 1969 roku z wagonu pasażerskiego kursującego w Sosnowcu. Jest to jedyny egzemplarz tego wagonu w Polsce, a być może i na świecie. Wagon zbudowano w 1928 roku w Konstalu, który w tym czasie nosił nazwę - Huta Królewska.

[Wagon typu N]
Wagon typu N
Ponadto podziwiać możemy:
- wagon LH serii standard sprzężony z pługiem wirnikowym na torze,
- lorę do przewozu piasku,
- cysternę na kołach (również do przewozu suchego piasku),
- starą drewnianą wieżówkę do konserwacji sieci trakcyjnej.

Jak z powyższego wynika całkiem niespodziewanie powstało nam we Wrocławiu nowe muzeum, które będzie zapewne powiększało swój stan posiadania o kolejne eksponaty. A i to, co w tej chwili można zobaczyc jest godne uwagi.

Eksponatom na kołach towarzyszy wystawa w gablotach są tam eksponowane stare zdjęcia, dokumenty, legitymacje, bilety komunikacji miejskiej z Polski i innych miast Europy. Zgromadzono tu również rozkłady jazdy, umundurowanie tramwajarskie, instrumenty na których grała orkiestra dęta MPK, znaczki z tramwajami, etc.


[Zabytkowy tabor techniczny]
Zabytkowy tabor techniczny

Biorąc pod uwagę fakt, że zabytki nasze i wystawa im towarzysząca, znajdują się na terenie czynnej zajezdni eksploatacyjnej oraz to, że nie ma etatowego pracownika, który oprowadzałby zwiedzających, ekspozycję mozna zwiedzać po uprzednim zgłoszeniu u kierownika zajezdni przy ulicy Powstańców Śląskich (tel. 619015) lub z niżej podpisanym (tel. 444421 wew. 213).

inż. Janusz Korzeniowski

© Paweł Więcek <coven@vmh.net> Wszelkie prawa zastrzeżone.
URL tej strony: http://komunikacja.we.wroclawiu.net/muzeum.html